فرایند ریخته گری

ریخته گری یک فرآیند تولیدی است که توسط آن مواد مذاب مانند فلز یا پلاستیک است وارد یک قالب می کنند، سپس باید صبر کنند تا مواد مذاب در داخل قالب سرد و منجمد شود، و سپس شکل مورد نظر را از قالب بیرون آورده و آنرا براحتی شکل دهند، این یک تعریف کلی از ریخته گری می باشد.

 • فرایند انجماد
 • برداشتن محصول ریخته گری از قالب
 • پردازش محصول
 • سوراخ قالب
 • فرآیند ذوب فلز
 • تکنیک ریختن
what is Casting

در صنعت ریخته گری پس از اختلاط دو یا چند جزء از مواد مختلف آن را  ذوب می کنند. به عنوان مثال می توان به اپوکسی، بتن، گچ و خاک رس اشاره کرد.

ریخته گری فلزات فرآیندی 7000 ساله است که هم در ساخت و هم در هنرهای زیبا مورد استفاده قرار می گیرد. اولین محصول ریخته گری که در دنیا شناخته شده، قورباغه‌ای مسی است که قدمت آن به 3200 سال قبل از میلاد برمی‌گردد و در عراق کنونی یافت شده است. در طی فرایند ریخته‌گری فلز، در ابتدا ذوب می شود و به  قالب مورد نظر منتقل می‌شود تا جسم ریخته‌گری جدیدی بوجود آید.

روش‌های سنتی ریخته‌گری چیست؟

روش‌های سنتی ریخته‌گری فلز شامل ریخته‌گری موم گمشده، ریخته‌گری قالب گچ، ریخته‌گری با قالب و ریخته‌گری شن و ماسه است. این فرآیندهای ریخته گری فلز ممکن است در یک ریخته گری یا یک استودیو جواهرسازی تکمیل شود.

برای چه منظور از ریخته کاری استفاده می شود؟

فرآیندهای ریخته گری فلز برای هزاران سال شناخته شده است و به طور گسترده ای برای ساخت مجسمه ها، جواهرات، حمل و نقل، سلاح ها و ابزار استفاده می شود. ریخته گری اغلب برای ساختن اشکال پیچیده استفاده می شود که در غیر این صورت ساختن آنها با روش های دیگر دشوار یا غیراقتصادی است. تجهیزات سنگین مانند ماشین ابزار، ملخ‌های کشتی و غیره را می‌توان به راحتی در اندازه‌های مورد نیاز ریخته شود، نه اینکه با اتصال چند قطعه کوچک ساخته شوند. این صنعت در راه سازی، کشتی سازِی ، آتتش نشانی نیز کاربرد دارد.

فرآیند ریخته گری چگونه است؟

ریخته‌گری فلز به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود: فرآیندهایی با قالب‌های قابل استفاده مجدد و فرآیندهایی با قالب‌های یک بار مصرف. در هر دو فرآیند، در ابتدا ریخته‌گر مواد فلزی را در  ظرف مخصوص ریخته گری ذوب می کند، سپس آن را در قالب می‌ریزد، سپس مواد قالب یا ریخته‌گری را پس از سرد شدن و جامد شدن فلز خارج می‌کند.

مراحل ریخته گری چیست؟

 • مرحله 1: الگو را ایجاد کنید

قبل از اینکه قالب خود را بسازید، باید یک طرح و یک الگو خاص برای تعیین شکل قالب ایجاد کنید. این الگو می تواند یک مدل سه بعدی باشد.این مدل ممکن است به شکل موم، ماسه، پلاستیک یا حتی چوب باشد. برخی از ریخته‌گران از قالب‌های ساخته شده از گچ یا سیلیکون استفاده می‌کنند، که موادی هستند که نمی‌توانند در برابر ریخته‌گری فلز مذاب مقاومت کنند، اما به ریخته‌گر اجازه می‌دهند تا چندتایی موم ایجاد کند تا در ریخته‌گری قالب مصرفی استفاده شود.

 • مرحله 2: قالب را بسازید

بعد از اینکه یک الگو درست کردید، نوبت به ساخت قالب می رسد. همانطور که در بالا ذکر کردیم، می توانید یک قالب قابل استفاده مجدد، که معمولاً از فلز ساخته می شود، یا یک قالب یکبار مصرف، که ممکن است از ماسه، گچ، یا پوسته سرامیکی ساخته شود، انتخاب کنید.

 • مرحله 3: آلیاژ فلزی را انتخاب کنید

تمام ریخته گری های فلزی از آلیاژهای آهنی یا غیرآهنی تولید می شوند. آلیاژها ترکیبی از عناصر هستند که بهترین خواص مکانیکی را برای استفاده نهایی در قالب ریختگی فراهم می کنند. آلیاژهای آهنی عبارتند از فولاد، آهن چکش خوار و آهن خاکستری.

آلیاژهای غیر آهنی که بیشتر در ریخته گری استفاده می شوند آلومینیوم، برنز و مس هستند. اگر در یک استودیو جواهرسازی با فلزات گرانبها کار می کنید، ممکن است با نقره، مس، طلا و پلاتین کار کنید.

 • مرحله 4: آلیاژ را ذوب کنید

فرآیندهای ذوب بین آلیاژها متفاوت است زیرا هر آلیاژ دمای ذوب متفاوتی خواهد داشت. اساساً ذوب عبارت است از قرار دادن آلیاژ جامد در یک محفظه و گرم کردن آن روی شعله و در نهایت ذوب آن می باشد.

 • مرحله 5: داخل قالب بریزید

هنگام ریختن فلز مذاب، مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های ایمنی توصیه شده را دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید که از لباس های محافظ، از جمله لباس های فیبر طبیعی، شلوار و آستین بلند، دستکش های عایق، و عینک ایمنی استفاده می کنید.

در فضایی با تهویه مناسب کار کنید تا از خطرات ناشی از دودهای خطرناک جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که یک کپسول آتش نشانی شیمیایی در نزدیکی خود دارید

 • مرحله 6: قالب را از قالب خارج کنید.

وقتی فلز سرد و جامد شد، می توانید آن را از قالب خارج کنید. اگر در قالب یکبار مصرف ریخته اید، می توانید قالب را از قالب جدا کنید.

 • مرحله 7: اتمام

سپس محصول ریخته گری شده را خارج کنید و آن را تمییز کنید.